TRADIČNÍ vs MODERNÍ

Moderní wushu

V roce 1949 se lídři čínské lidové republiky dohodli na vytvoření moderního wushu.
K tomuto kroku se odhodlali kvůli tomu, aby se mistři bojových umění mohli zúčastňovat soutěží a to bez obavy o možná zranění či smrti. Pro tyto soutěže bylo vytvořeno podrobné hodnocení a soutěžící začali cvičit ve vymezeném prostoru.

Moderní chang quan (severní pěst)

populární sportovní disciplína chang quan byla z velké části vytvořena z tradiční shaolinské dlouhé pěsti. Tento nový styl chang quan se liší od starého stylu tím, že styl má vyšší a propracovanější kopy ve výskoku a nižší statické postoje, cílem bylo vytvořit estetičtější formy. Veškeré údery i kopy jsou prováděny vysokou rychlostí na úkor síly a průraznosti.

Aplikace tradičního stylu pak byly vyhrazeny pro boj sanshou, která je držena stranou od taolu (forem).

Moderní Nan quan (jižní pěst)

Fyzická a kulturně sportovní komise Číny vybrala pět nejoblíbenějších tradičních kantonských rodinných stylů Hong (Hung), Li (Lei), Liu (Lau), Mo (Mok) a CAI (Choi), spolu s jejich modernějšími variantami Kung fu Choi Lei Fut, Hung Ga a Wing Chun a tím položili pevný základ pro techniky moderního stylu Nan quan.
Dnešní Nan quan je součástí sedmi divizí určených pro mezinárodní soutěže.

Moderní Nan quan se skládá z 8 základních technik.

• Dandiebu - Butterfly Stance
• Qilinbu - Jízda na koni Lion Stance
• Qilongbu - Jízda na koni Dragon Stance
• Guagaiquan - stávka kříž
• Paoquan - háky
• Hengdingtui - boční kop na nehty - Roundhouse kop
• Huzhao - Tiger Claw
• Gunqiao - Rolling Bridge - most rameno


Moderní Nan quan se skládá z velmi stabilních nízkých postojů, rozsáhlých ručních technik a vokální artikulace s názvem fasheng (výkřik), což je předchůdce japonských a korejských bojových výkřiků kiai. V Nan quanu je poměrně málo kopů, ale navíc obsahuje sklopky a salta.

Nanquan má také vlastní moderní zbraně – Nandao - Jižní šavle a Nangun (jižní tyč).

V roce 2003, Mezinárodní Wushu federace (IWUF) změnila pravidla současného Nanquan, aby techniky skoku byly v Nan quanu povinné.

 

Z tradičního a aplikačního pohledu jsou moderní styly bližší sportovní gymnastice než bojovému umění, kde je hlavní důraz kladen na vysoké skoky a ladné držení těla. Z bojového umění toho v moderním wushu bohužel už moc nezbylo.