Základní postoje

Zvládnutí základních postojů je první věc, kterou se musí naučit každý student wushu, ať už cvičí jakýkoliv bojový styl. Díky správným postojům mají údery a kopy správnou průraznost, bloky jsou funkční a navíc se tím i rovná páteř bojovníka.

 

Mabu

Šířka postoje by měla být jako 2,5 stopy bojovníka. Špičky směřují naprosto rovně před bojovníka. Stehna by měla být vodorovně se zemí. Záda by měla být rovná a stejně tak i krk. Kolena nesmí přesahovat přes špičky. V shaolinském stylu boje není pánev podsazená a díky tomu je tělo více vyváženo a postoj je více stabilní při rychlých pohybech.

 - - -- - -

 

Gongbu

Šířka postoje je stejná jako síře ramen. (Toto je z důvodu věší stability do stran). Přední noha je pokrčená a stehno je vodorovné se zemí. Špička přední nohy směřuje dopředu. Zadní noha je napnutá. Špička zadní nohy je šikmo, tedy svírá s tělem úhel 45°. Obě chodidla jsou pevně na zemi, aby mohla energie proudit od zadní nohy přes pas až do úderu. Koleno u pokrčené nohy nesmí přesahovat přes špičku. Tělo je narovnané a stejně tak i krk.

- - -- - -

 

Pubu

Jedna noha je pokrčená a druhá zcela napnutá. Obě špičky směřují dopředu před bojovníka. Pokrčené koleno by mělo být nad špičkou. Obě chodidla jsou pevně na zemi. Pánev bojovníka je ve výšce pokrčeného kolena, tudíž bojovník musí svou váhu udržet na nohou a nesmí postoj „prosednout“. Tělo i krk jsou opět narovnané.

- - - - - -

 

Xubu

Jedna noha je pokrčená tak, aby stehno bylo vodorovné se zemí. Druhá noha je natažená před sebe. Obě chodidla svírají s tělem úhel 45°.Koleno natažené nohy je lehce pokrčené. Natažená noha je jemně stočená dovnitř postoje a země se dotýká pouze palec natažené nohy. Noha je stočena tímto způsobem z důvodu permanentního krytu na genitálie bojovníka. Pánev je ve výšce pokrčeného kolena. Záda jsou narovnaná, ale tělo je lehce šikmo dopředu. Krk je opět narovnaný. Váha těla je rozprostřena tak, aby na pokrčené noze bylo 80% váhy těla a na natažené noze zbylých 20%.

- - -- - -

 

Chabu

Přední noha je pokrčená a stehno je vodorovné se zemí. Chodilo přední nohy je otočené o 90° od těla bojovníka. Koleno pokrčené nohy nesmí přesáhnout přes špičku. Zadní noha je natažená.  Chodidlo zadní nohy je opřené pouze o špičky.  Tělo i krk jsou rovně.

- - -- - -

 

Dingbu

Jedna noha je pokrčená. Stehno by mělo být vodorovné až lehce šikmé.  Chodidlo směřuje rovně. Druhá noha je také pokrčená a opřená o špičku. Špička této nohy je vedle chodidla první nohy a uprostřed. Tělo i krk jsou narovnané.

- - -- - -

 

Dulibu

Jedna noha je zcela propnutá. Chodidlo směřuje dopředu. Druhá noha je pokrčená. Koleno je co nejvíce zvednuté. Lýtko pokrčené nohy je šikmo tak, aby chodidlo krylo koleno druhé nohy. Chodidlo je propnuté do špičky. Chodidlo druhé nohy se nesmí dotýkat kolena první nohy. Tělo i krk jsou narovnané.

- - -

 

Henjianbu

Tento postoj je něco mezi gungbu a pubu. Koleno první nohy je pokrčené. Koleno nesmí přesahovat přes špičku. Druhá noha je zcela propnutá. Obě chodidla jsou otočeny stejně jako u postoje pubu. Tělo je otočeno o 180% a je narovnané stejně tak i krk.

 - - -- - -