Lví tanec
Lví Tanec je tradiční forma tance v čínské kultuře. Při tomto tanci se imitují lví pohyby. V kostýmu jsou vždy 2 vystupující, kde zadní imituje zadní nohy lva a jeho tělo a druhý vystupující imituje přední nohy lva a jeho hlavu. Lví tanec je součástí čínské kultury po staletí a bývá prováděn při významných událostech jako jsou svatby, otvírání nového podniku, či na různých festivalech a oslavách. Lev je symbolem síly, moudrosti a štěstí a jeho úkolem je odehnat zlé síly a přitáhnout radost, dlouhověkost a úspěch.
Historie
Legenda praví, že kdysi měl jeden mnich sen, v němž zármutek a zlo ovládly zemi. Mnich se začal modlit a ptal se bohů, jak by mohl zabránit zlu převzít vládu nad světem. Bohové mu řekli, že lev je ochrání a zažene zlé duchy. Číňané ovšem nikdy předtím lva neviděli, ale slýchali pověsti, že lev byl králem všech zvířat, a tak mnich zkombinoval podobu všech magických a prospěšných zvířat, na která si vzpomněl do své představy podoby lva.
Když se podíváte na masku lva, tak uvidíte, že na svém rohu má přivázanou červenou stuhu. Pověst praví, že lev se stal příliš sebevědomým a řekl bohům, že je silnější než oni všichni dohromady. To bohy rozlítilo a za trest mu usekli roh, který byl zdrojem lví síly. A dali mu za úkol bojovat proti obrovské přesile zlých duchů bez jeho původní vnitřní síly. Lev to samozřejmě nezvádal a lidé v důsledku toho umírali, protože lev je nedokázal chránit před zlem. Bohyni Milosrdenství (Guan Yin) se lidí zželelo, a proto připevnila lvovi jeho roh svou červenou šerpou.[ Zdeněk Kurfurst, duben 2011 ]
Vzhled lva
Samotná maska Lva se skládá z hlavy a těla. Lví hlava je tradičně vyráběna z papíru, bambusu a drátů. Uvnitř jsou táhla a struny, které slouží k otvírání a zavírání očí, otáčení uší a otvírání tlamy. Je dekorována jasnými barvani a zdobena dalšími prvky. Tělo Lva je také provedeno v jasných barvách a je ozdobeno chlupy, zvonky apod.